Kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve durumu her geçen gün ağırlaşan 75 yaşındaki has ta tutsak Sise nine, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Sesimi duyun, benim için bir şey yapılsın. Burada zor yaşıyorum” çağrısında bulundu.

 

E5399B9D-E917-4125-88F6-800C7245AA92.jpeg

Teletex News24 – Muş’un Varto ilçesinde, “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla yargılandığı davadan 4 yıl 2 ay hapis cezası verilerek Muş E Tipi Cezaevi’ne gönderilen 75 yaşındaki hasta tutsak Sise Bingöl’ün durumu her geçen gün kötüleşiyor. Geçtiğimiz aylarda ailesine ve avukatlarına haber verilmeden Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Sine nine, sağlık koşulları nedeni ile koğuştaki tutsakların yardımıyla hayatını idame ettiriyor. Mesane hastalığı olan ve sürekli rahatsızlanan Sise ninenin hastaneye elleri kelepçeli bir şekilde götürüldüğü belirtildi.

ATK rapor değiştirdi

Yaşına ve hastalığına rağmen tahliyesi için yapılan tüm başvurular reddedilen Sise nine, bu süreçte defalarca fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İleri derecede kalp, tansiyon ve mesane hastalığı bulunan Sise nine, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) sonradan aksi yönünde aleyhte değiştirdiği “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmedi.

Doktorun itirazıyla kelepçesi çıkarıldı

ATK’nin sonradan değiştirdiği sağlık raporuna karşı tavır alarak hastaneye gitmeyi reddeden Sise nine, geçtiğimiz koğuş arkadaşlarının ısrarı sonucunda hastaneye kaldırıldı. Hastaneye ring aracında götürülen Sise nine, elleri kelepçeli bir şekilde doktor karşısına çıkarıldı. Doktorun itirazı ve tepkisi üzerine kelepçesi çıkarılan Sise nine, tedavinin ardından yine ellerine kelepçe takılarak ring aracıyla cezaevine gönderildi.

‘Benim için bir şey yapın’

İlerlemiş yaşına rağmen ve hasta olmasına rağmen tahliye edilmeyen Sise nine, avukatları aracılığıyla ilettiği mesajda, neredeyse her gününün hastanede geçtiğini belirterek, “Sesimi duyun, benim için bir şey yapılsın, ben ve benim gibi binlerce tutsağa ses verilsin” çağrısında bulundu.

Avukatların Sise nine için son yaptığı “Cezanın ertelenmesi ya da hükmin geri bırakılması” talebine ise henüz yanıt gelmedi.

Jinha