Ağır kayıplar veren ÖSO gruplarını cephede ne para teklifi ne Rusya sopası tehdidi ne de Erdoğan’ın ‘Kuvayi Milliye’ benzetmesi tutuyor.

 

Teletex News24 Efrîn’e yönelik işgal girişimi 14’üncü gününe girdi. TSK’nin yoğun bombardımanı altında can vermelerine rağmen siviller yerleşim yerlerini terk etmiyor. Efrîn halkının direnişi karşısında ilerleme sağlayamayan TSK ile ön cephelerde kullanılan ÖSO arasındaki gerginlik de gittikçe kızışıyor. Cephelerde bozguna uğrayan ÖSO gruplarını, ne para teklifi ne rejim ve Rusya sopası tehdidi ne de AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın sözleri ve vaatleri cephede tutmaya yetiyor.

Kavga kameralara yansıdı

Cephede kayıplar üstüne kayıplar veren ve çöküşe giden ÖSO grupları ile TSK askerlerinin kavgası kameralara da yansıdı. Ezaz-Kilis sınırı ile Efrîn’in Raco ilçesi arasında olduğu anlaşılan bir videoya, asker ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “yerli ve milli” dediği, “Kuvayi Milliye”ye benzettiği ÖSO’cular arasında yumruklu kavgaları yansıyor. Askerler, cepheden dönen ÖSO’culara kızıyor. Efrîn’e gidip savaşmaları istenen ÖSO’cular ise, “Anlaşmamız böyle değildi” sözleriyle karşı çıkıyor.

Bazı ÖSO grupları koptu

Halkın direnişine çarpan bazı ÖSO gruplarının da tümden koptuğu sahadan gelen bilgiler arasında. Çatışma bölgesinden edinilen bilgilere göre, halkın yoğun baskıya rağmen göç etmemesi, sivil ölümlerle birlikte içte ve dışta tepkilerin büyümesi, bombardımanlarda ölenlerin arasında Arap ve Türkmenlerin olmasının yarattığı tepki, bazı ÖSO gruplarına geri adım attırdı. AKP iktidarının işgal girişimi başlarken “Rusya ve ABD arkamızda” diye motive ettiği bazı ÖSO gruplarını da son günlerde hem Rusya hem de ABD’den gelen açıklamalar tedirgin etti. Soçi’den de bir sonucun çıkmaması bu grupların tutunmasını zora soktu.

ÖSO’ya şehba vaadi

ÖSO-TSK kavgasının bir nedeni de AKP iktidarının “Fırat Kalkanı” adıyla işgal ettiği Şehba bölgesini hangi gruba bırakacağını açıklamaması. Bunun için adı geçen gruplar sürekli beklenti içinde tutuluyor. Cerablus ve Ezaz bölgelerinde açılan okullarda, Arap çocuklarına Türkçe müfredata göre verilen eğitimin yarattığı asimilasyon da bu grupları kaygılandırıyor.

Sultan Murat Tugayları birbirini vurdu

TSK’ye bağlı Sultan Murat Tugayları ise Bab’ta birbirine girdi. İç çatışma sonucu örgüte mensup 4 kişinin yaralandığı belirtildi. Yerel kaynaklar söz konusu iç çatışmanın Sultan Murat Tugaylarına mensup bazı çetelerin Efrîn saldırılarında ön cephede yer almak istemediğinden kaynaklandığı belirtti.