HDP Van milletvekili Adem Geveri, Furkan hizmet Vakfına yapılan baskını ve kapatılmasına dair,  Adalet Bakanının yanıtlaması için meclise soru önergesi verdi .

 

E5A5ABDC-98D4-4FCC-9BFC-35F3F6B08BD2

Teletex News24 – HDP Van milletvekili Adem Geveri, Furkan hizmet Vakfına yapılan baskını ve kapatılmasına dair, Adalet Bakanının yanıtlaması için meclise soru önergesi verdi .

10 sorudan oluşan önergede, toplumun baskı altına alınmasına tepki gösteren Geveri, Türk devletinin Afrinei yapmış olduğu işgal hareketine de tepki gösterdi. İşte Adem Geveri’nin adalet Bakanının yanıtlaması için vermiş olduğu önerge .
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sn. Abdulhamit GÜL tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Adem GEVERİ
HDP Van Milletvekili

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 30 Ocak 2018 tarihinde “Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü” iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik operasyon düzenlenmiştir. Vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul ile yönetici ve sorumluları olarak 25 kişi gözaltına alınmıştır. Operasyonu takiben Adana Valiliği Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın faaliyetlerinin geçici olarak men edildiğini açıklamış ve Adana Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na kayyum atanmıştır. Çeşitli basın organlarında Alparslan Kuytul’un ve Furkan Vakfı etrafında örgütlenen yurttaşların iktidara muhalif bir tutum izlediği, Alparslan Kuyrul’a ait “Bir sürü insana zulmediliyor. On binlerce insan boş yere hapislerde çürütülüyor. Ondan sonrada saraylarda yaşayanlar ne mağduriyeti, mağdur yok diyorlar. Sadece hapse atılıp masum olduğu anlaşılan, görevden alınıp göreve iade edilen on binlerce insan var. Her şey 15 Temmuz bahanesiyle yapılıyor. Daha evvel başka memleketlerde böyle düzenler kurdular, sonları iyi olmadı. Herkesin sustuğu bir memlekete Allah bela verir. Herkesin susturulması caiz olamaz. Olayı çok fazla abartmaya gerek yok. Sonuçta biz Suriye’yi fethetmeye de gitmiyoruz. Savaşıp geri gelecekler. Fetih yok ortada. Bu gibi operasyonlar hep olmuştur. Ama hiçbir zaman iş bu kadar şova dönüştürülmemişti. Ve kaldı ki orada savaşanlar daha çok Özgür Suriye Ordusu. Türk ordusu arkada. Onları destekliyor. Ama sanki yüz binlerce kişilik bir orduyla Türk ordusu savaşıyormuş gibi bir hava estiriliyor böyle bir şey yok. Bu önemsiz midir? Hayır. Onu söylemek istemiyorum. Abartmayalım diyorum sadece.” şeklindeki söylemlerinin gerçekleşen operasyonun gerekçelerinden olduğu dile getirilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Furkan Vakfı ve yöneticilerine ait hangi fikirler Anayasal düzene karşı olarak tanımlanmış ve operasyona gerekçe gösterilmiştir?
  2. Furkan Vakfı ve yöneticilerine ait hangi eylemler Anayasal düzene karşı olarak tanımlanmış ve operasyona gerekçe gösterilmiştir?

  3. Furkan Vakfı ve yöneticilerinin hangi faaliyetleri kamu güvenliğine karşı olarak tanımlanmış ve operasyon gerekçesi olarak tanımlanmıştır?

  4. Furkan Vakfı’na yapılan operasyon kapsamında Alparslan Kuytul’a ait hangi söylemler adli merciler tarafından suç unsuru olarak değerlendirilmiştir?

  5. Alparslan Kuytul ve beraberinde gözaltına alınan 25 kişiye ait gözaltı sürecinin ne zaman sonlandırılacağı öngörülmektedir?

  6. Furkan Vakfı’na kayyum atanmasının gerekçesi nedir?

  7. Furkan Vakfı’na kim/kimler kayyum olarak atanmıştır?

  8. Furkan Vakfı’na kayyum olarak atanan kişilere yapılan/yapılacak olan ödeme tutarları ne kadardır?

  9. Kayyum yönetimine bırakılan Furkan Vakfı’na ait nakit (parasal miktar), taşınır, taşınmaz miktarı ve tutarları ne kadardır?

  10. Furkan Vakfı’na yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan bir yurttaşın evinin mühürlenmesinin gerekçesi nedir? Bu uygulama hangi yasal mevzuat kapsamında gerçekleştirilmiştir?