A8824625-DCD9-4E17-A8DA-15740B78A24F

Fecri DOST

Türk devleti ve Erdoğan’ın “999 YPG liyi temizledik” açıklamalarını duyunca aklıma Mimar Sinan’ın Edirne de  inşa ettiği Selimiye Camiisi geldi.

Mimar Sinan Selimiye camiisini inşa ederken camiiye 999 tane pencere koyar. Mimar Sinan’a, neden 1000 değilde 999 pencere diye sorarlar. Oda 1000 diyip geçivermek kolay ama, 999 demeli ki işin büyüklüğü anlaşılsın cevabını verir. sanırım Türk devleti ve Erdoğan bu 999 ilhamını buradan almışlar.

Neyse konumuza geri dönelim.

ABDli kaynaklar Rusya’nın iki gündür TC ye hava sahasını kapattığı tahmininde bulunuyor ve bunu TSK nın 3 günden beri hava operasyonu yapmamasına bağlıyor. Bölgede aldığımız bilgiler de bunu doğrular niteliktedir. Bize verilen bilgiye göre pazartesi gece yarısından sonra Türk savaş uçaklarının bombardımanı durmuş durumdadır.

Öte yandan Rus hava kuvvetleri ağır bombardıman uçaklarıyla İdlibi aralıksız bombaladıkları gelen bilgiler arasında. Edindiğimiz bilgilere göre Rus destekli Esat ordusu İdlibin yarısından fazlasını ele geçirmiş durumdadır. Türk devletine bağlı çetelerin mukavemet göstermedikleri gelen bilgiler arasında. Sadece El Nusra çeteleri savaşıyor. Türk Devleti diğer çeteleri geri çektiği haberleri geliyor.

Öyle anlaşılıyor ki Türk devleti ve güdümündeki çetelerin durumu hayli zor. Esas itibariyle Soçi ve Astana da Türkiye, İran, Suriye ve Rusya’nın varmış oldukları anlaşmaya uyamadı Türkiye. Türk Devleti sözünü tutmayınca Rusya tekrar bombardımana başladı.

“Astana ve Soçi süreçleri çerçevesinde Türkiye’nin İdlibe girme izni, idlib’deki El Nusra ve diğer cihatçı örgütleri temizleme şartıyla verilmişti”.

Fakat Türkiye söz konusu çetelerle işbirliği yaparak onların eskortluğunda İdlib ile Afrin arasına yerleşti. Daha sonraki günlerde Rus yetkililer defalarca “Türkiye Astana ve Soçide sağlanan mutabakatın gereğini yapmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundular. Türkiye son bir manevra daha yaparak Ruslara Afrin ve Şehba’ya karşılık İdlib önerisini götürdü. Bu teklif Ruslara cazibeli gelse de, esas olarak Ruslar Türkiye ve güdümündeki çetelerin Afrin’i alamayacaklarını bildiği için İdlib’i elde edene kadar Türkiye ye belirli bir takvim için yeşil ışık yaktığı anlaşılıyor.

Çünkü Türkiye Afrini Üç günde işgal edebileceklerine inandırmıştı Rusya’yı. Olmayacak bir duaya amin diyen Moskova Kürtlerin direnişini görünce Türkiye’nin öyle kendilerine söylediği gibi Afrin’i işgal etmelerinin mümkün olmadığını görmüş olacak ki Türk uçaklarına açmış olduğu hava sahasını kapatmıştır. 17 gün boyunca 60 – 70 uçakla gece gündüz bombardıman yaparak bir, iki km ancak ilerleyebilen “Milli Ordu” Rusların hava sahasını kapatması ile birlikte zor duruma düştükleri anlaşılıyor.  Onlarca tankın ve zırhlı aracın YPG tarafından imha edildiği ve  binlerce çetenin öldürüldüğü   Sosyal medyada yayınlanan video görüntüleri ile kanıtlanmıştır. Şimdi AKP hükümeti ve Erdoğan çaresiz bir şekilde kara kara düşünüyor. Esas olarak  dananın kuyruğu İdlibin Esad’ın kontrolüne geçmesi ile kopacaktır.  Böylece Türk devleti ile Rusya, İran ve Suriye arasında yapılan antlaşma da ortadan kalkacaktır .

Önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde saflar daha da netleşecektir. “Nasıl ki DAİŞ ve diğer çeteler kuzey Suriye’den YPG ve YPJ eliyle çıkarıldıysa, Türk devleti ve güdümündeki çeteler de YPG ve YPJ eliyle Suriye’nin bütün topraklarından sökülüp atılacaklardır.” Belki de ABDnin ve Rusya’nın sessiz kalmasının altındaki sebeplerden biri de bu olabilir.

Kısacası Türk cumhurbaşkanı Erdoğan’ının “Milli Ordu” Ya da “Kuvai Milliye Ordusu” olarak tarif ettiği Çeteleri hayli zor durumdalar. Rusya hava sahasını açmazsa eğer, onları artık Erdoğan değil Allah’ın bile kurtarmayacağı anlaşılıyor. Geriye iki seçenekleri kalıyor; Ya geldikleri yere, yani Türkiye’ye geri dönerler ya da orada kardeşleri İŞİD gibi yok olup giderler.

Benden söylemesi.

Fecri Dost – Teletex News24