DC2886D8-BB6A-4122-B2B9-68EC92F4F714

Recep MARAŞLI

Şu anda Türkiye’de demokrasi ve özgürlükler mücadelesinin son KALESİ, MEVZİSİ, temsil ettiği kitle dinamizmi ve siyaset gücü bakımından sadece ve sadece HDP kalmıştır.

Eğer HDP, ehlileştirilebilirse, bugünkü siyasi atmosfere “uyumlu” hale getirilirse, Erdoğan rejimin önünde artık hiçbir engel kalmayacaktır.

Rejimin uğraştığı şey de zaten budur, bu dinamik muhalefete, önüne çeşitli bariyerler koyarak YÖN VERMEYE çalışmaktadır.

Dokunulmazlıkların kaldırılması, yöneticilerin, kadroların tutuklanmaları-bırakılmaları, kaba saldırılar dışında hep İNCE HESAPLAR da içermektedir.

Kendisi için çok tehlikeli olarak gördüğü şahsiyetlerin ÖNÜNÜ KESME, başkalarının da ÖNÜNÜ AÇMA yolunda yaptığı müdahaleler açıkça görülebiliyor.

Bu nedenledir ki HDP KONGRESİ’nin rejim tarafından kendisine yaptırılmak istenen ZORUNLU TERCİHLERİ elinin tersiyle itmesi, KADROLARINA SAHİP ÇIKMASI, dayatmalara karşı DİRENİŞ göstermesi kritik bir öneme sahiptir.

Evet burada önemli olan kişiler değil İLKELERDİR.

HDP 90’lı yıllardan buyana gelen sivil siyaset geleneğinin tüm birikimlerini bağrında taşıyor. Bu uzun yıllar içinde olgunlaşan, deneyim kazanan kadrolara, yeteneklere sahiptir. Bu nedenle artık onun KENDİ DİNAMİKLERİ üzerinde yükselmesi ve VESAYETTEN kurtulma zamanı da gelmiştir.

Demokratik bir PARTİ’nin en ÜST organı KONGRE’dir. “Uzlaşma komisyonları”, “istişare kurulları” sorun çözmede işlevsel olabilir ama KONGRE’leri VESAYET ALTINA alamaz.

Eğer HDP Kongresi, YUKARIDAN veya GERİDEN alınan kararları “parti disiplini” adına sorgulamadan onaylarsa kendi içinde demokrasi mücadelesini kaybeder.

Bu nedenle sömürgeci-faşist rejimin dayattığıYARGILAMA ve TUTUKLALAMALAR nedeniyle hiçbir kadro değiştirilmemeli, HUKUKSUZLUK OLAĞANLAŞTIRILMAMALI derim.

Demirtaş’ın DİRENİŞ’İ sembolize ettiği, yalnız HDP kadrolarına değil “dışındaki” kadro ve kitlelere de umut ve coşku verdiği açıktır.

DEMİRTAŞ’tan geri adım atmak en başta HDP’nin etrafında henüz devam eden bu COŞKU ve UMUT çemberini KIRMAK anlamına gelir.

Etrafındaki umut ve direniş coşkusu kırılmış bir HDP’yi marjinalize etmek, giderek baraj altına bırakmak ve siyaseten tasfiye etmek daha kolay olur.

KONGRE’nin bu eleştirileri ve uyarıları dikkate almasını umuyorum.