Redur Xelil’den Rusya BM temsilcisinin iddialarına yanıt: “Rusya’nın DAİŞ içinde bir çok vatandaşı ve Rusya’nın DAİŞ ile bir çok anlaşması var.”

 

31D2D37B-2716-4539-BA28-FF2243BCAEDD.jpeg

Teletex News24 – Rusya BM Daimi temsilcisinin Demokratik Suriye Güçleri (QSD) içerisinde eski DAIŞ’çilerin olduğu iddialarına yaptığı açıklamayla cevap veren QSD Genel İlişkiler Sorumlusu Redur Xelil, “Rusya BM temsilcisi sayın Vasiliy Nebenzya Demokratik Suriye Güçleri’ni bu iddialarla suçlamadan önce, DAIŞ içerisinde yer alan Rusya vatandaşların sayısından söz etsin. Bunlardan bir kısmı şu anda güçlerimizin elinde tutukludur” dedi.

QSD Genel İlişkiler Sorumlusu Redur Xelil, Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya’nın QSD içerisinde eski DAIŞ’çilerin olduğu iddialarına yaptığı açıklamayla cevap verdi. Redur Xelil, “Rusya BM temsilcisi sayın Vasiliy Nebenzya Demokratik Suriye Güçleri’ni bu iddialarla suçlamadan önce, DAIŞ içerisinde yer alan Rusya vatandaşların sayısından söz etsin. Bunlardan bir kısmı şu anda güçlerimizin elinde tutukludur” dedi.

Xelil’in açıklamasını devamı şöyle:

“Rusya Federasyonu DAIŞ’in terör örgütü ile açıkça anlaşma imzalayan ilk devletlerdendir. Ağustos 2017’de Rusya ile DAIŞ çeteleri arasında açık bir şekilde imzalanan resmi anlaşmada çeteler Şam’ın batısındaki Kalamun ve Lübnan’ın Cerud bölgesinden Suriye’de Dêra Zor’un Meyadin bölgesine gönderildi. Rusya BM Daimi Temsilcisi güçlerimize yönelik bu tür ithamlarla mevcut gerçekleri tersine döndürmeye çalışıyor. Tüm dünya QSD’nin DAIŞ’e karşı savaşta binlerce şehit verdiğini ve DAIŞ’i başkent ilan ettiği kalbi olan Reqa’da yendiğini biliyor. Hala Suriye topraklarında DAIŞ’e karşı savaşıyor. Rusya’nın güçlerimizi suçlaması Türk devletinin tutumuyla bağlantılıdır ve Türk devletinin Efrin’e yönelik zalimane saldırılarını meşrulaştırma amacı taşıyor.

Rusya BM temsilcisi, Reqa’nın özgürleştirilmesinin ardından YPG güçleri tarafından tutuklanan DAIŞ’çi Rusya vatandaşı 23 aileyi resmi bir şekilde 12 Kasım 2017 tarihinde Suriye’de YPG’den teslim aldıklarını unutmamalıdır.

Yanımızda tutuklu bulunan yabancı uyruklu DAIŞ’çi ailelerin hepsi Türkiye üzerinden uçaklarla ya da sınır kapısından resmi bir şekilde Suriye’ye geçmişler. Bu gerçeği hiç kimse tersine çevirerek dünyayı kandıramaz.

QSD birçok ülkeden binlerce DAIŞ’çiyi tutukladı ve şu anda cezaevlerimizdedirler. Kızıl Haç da tutukluların durumunu takip etmektedir.”