TSK ve ÖSO/El Kaide güçleri, Efrîn’i işgal girişiminde son iki günde en ağır darbeleri aldı. QSD düşen helikopter sayısının iki olduğunu açıkladı. TSK ve ÖSO/El Kaide birçok cephede kırılırken, YPG Komutanı Egîd, ‘Efrîn Vietnam oluyor’ dedi.

 

29742E61-D4BA-4F02-8EA3-D6A7549F55FE

İki helikopter düşürüldü

 

 

Teletex News24 – AKP-MHP ittifakının Kürtleri, demokratik güçleri bastırmak ve diktatörlük için başlattığı Efrîn’i işgal harekatı, sahada direnişe çarptı. “3 saatte Efrîn’deyiz, olmadı bir haftada alacağız” denilerek başlatılan işgal girişimi, 24. gününe hezimetle girdi. Kuvayi Milli denilerek öne sürülen ÖSO/El Kaide güçleri tam anlamıyla kırılırken, TSK kendi özel güçlerini öne sürdü. Ancak özel birlikler de ağır darbelerle fiyasko yaşıyor. Son iki günde yaşananlar ise direnişin zafer işareti olarak okunmaya başlandı. Demokratik Suriye Güçleri (QSD), TSK’nin de kabul ettği düşen helikopter ve çatışmalar konusunda açıklama yaptı. Buna göre düşen helikopter sayısı bir değil, iki.

Skorsy helikopter düşürüldü

 

QSD Basın Merkezi sitesinde yayınladığı açıklamada, güçlerinin Efrîn’de TSK’ye ait iki helikopteri düşürdüğünü ve sadece bu eylemlerde toplam 11 askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu. QSD, “Güçlerimiz cumartesi günü sömürgeci Türk ordusuna ait 2 helikopteri düşürdü. Daha önce bir helikopterin düşürülme anını görüntü ile belgelemiştik ve Türk devleti de helikopterin düşürüldüğünü itiraf etmişti. Savaş cephesindeki komutanlarımızdan edindiğimiz bilgiler sonucu iki helikopteri düşürdüğümüz sonucuna ulaştık. İlk helikopterde bulunan bir komutan ve bir asker öldürülürken, savaşçılarımız aynı cephede asker taşıyan bir Skorsy’i düşürdü, helikopterde bulunan 9 Türk askeri öldürüldü. Eylemde toplam 11 Türk askeri öldürüldü” dedi. Öte yandan bu cephelerde ÖSO/El Kaide güçlerinin çok ağır kayıplar verdiği ve kırıldığı belirtiliyor. TSK ise düşürülen helikopter sayısını bir olarak açıklarken, yaşamını yitiren asker sayısını 11 olarak açıkladı. TSK dün de ayrıca bir askerin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Şiddetli çatışmalar sürüyor

 

Birçok noktada TSK-ÖSO/El Kaide ile QSD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Efrîn’in Şera ilçesine bağlı Dêrsiwane ve Erap Wêran köylerinde TSK-ÖSO/El Kaide ile QSD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. QSD savaşçılarının TSK-ÖSO/El Kaide güçlerine ağır darbe vurduğu ve çok sayıda asker ile ÖSO/El Kaideci’nin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Çok sayıda telefon ve bir bomba atarın da ele geçtiği bildirildi. Cindirêsê’e bağlı Heciskendare köyünde yoğun çatışmalar yaşanıyor. Diğer yandan TSK’ye bağlı savaş uçakları Raco‘ya bağlı Hecemena, Mesaka, Kure, Qude, Cela ve Şediya köylerini bombardımana tuttu. Türk ordusuna ait savaş uçakları ayrıca Efrîn’in Cindirêsê ilçesine bağlı Axceli ve Baflore köylerine hava saldırısı gerçekleştirdi.

QSD: Bir haftada 130 asker öldü

A075B1E1-C0D2-4979-8FD6-32C3BE8FF0B1

TSK ve ÖSO/El Kaide güçlerinin saldrılarına ilişkin açıklama yapan QSD, bir haftalık çatışmanın bilançosunu açıkladı. Efrîn’de 1-8 Şubat tarihleri arasındaki bilançoyu açıklayan QSD Basın Merkezi, en az 130 Türk askerinin öldüğünü, çok sayıda tank ve savaş araçlarının imha edildiğini duyurdu. Minbic kentinin kuzeyinde bulunan Sacur Nehrinde de, Minbic Askeri Meclisi ile Fırat Kalkanı grupları arasında çatışma yaşandı. Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, savaşçıların noktalarına taraf gitmek isteyen çetelere ait bir araca ağır hasar verdi

‘İnsan iradesi tekniği yenecek’

73ACA623-E160-47DF-81A3-3F07A2DA0082

Türk devletinin ve ona bağlı El Kaide’den devşirme güçlerin “3 saatte fethetme” iddiasıyla çıktığı Efrîn seferinde geride 23 gün kalmasına rağmen NATO’nun ikinci büyük ordusu olmakla böbürlenen Türk ordusu, sınır hattında çakılıp kaldı. Türk devletinin işgal girişimini ve buna karşı YPG/YPJ savaşçılarının sergilediği Çağın Direnişi’ni YPG komutanlarından Manî Egid değerlendirdi.

3 saat 24 gün oldu

 

Efrîn’in dört bir tarafından saldırıldığını ancak geride kalan 22 günde (bugün itibariyle 24) ciddi bir ilerleme kaydedilemediğini belirten Manî Egîd, “Direnişin 22’nci günü geride kalıyor. Savaşın başında Türk devleti 3 saatte Efrîn’i alacağını söylüyordu. Bu 3 saat daha sonra 3 gün oldu, daha sonra bir hafta oldu. Ama bugün direnişin 23’nci günündeyiz. Şimdi Efrîn’in dört bir tarafında büyük bir direniş sergileniyor. Arkadaşlar savunma mevzilerindeler. Ama NATO’nun ikinci büyük ordusu ve DAİŞ’ten devşirdiği çeteler hala Efrîn’de bir ilerleme sağlayamadılar. Türk ordusu ve ona bağlı çeteler hala sınır hattındalar. Bazı yerlerde 3 kilometre, bir yerde de 5 kilometre ilerlemişler. Bunu da teknik güce dayanarak yapmaya çalışıyor. Ama teknik irade karşısında bir şey yapamaz. Onlar tekniklerine güveniyor, biz de irademize güveniyoruz” dedi.

‘Burası onların Vietnam’ı’

 

AKP’nin kırılacağı yerin Efrîn olacağını vurgulayan Manî Egîd, Efrîn’in Türk ordusu için Vietnam olacağını vurguladı. Manî Egîd, “Erdoğan tüm faşizmleri şahsında toplamış ve Efrîn’i işgal etmeye çalışıyor. Bizler de buna final savaşı olarak bakıyoruz, öyle görüyoruz. Onun için bizler sonuna kadar Efrîn’i savunma sözü veriyoruz. AKP, Efrîn’de kırılırsa biter. Çünkü AKP her yerde Kürtleri hedef alıyor. Ama kırılacağı yer Efrîn olacak. Efrîn’i NATO’nun ikinci büyük ordusuna ikinci Vietnam yapacağız. Onları burada kıracağız. Tüm Kürt halkı, özgürlük isteyen herkese çağrımız, bu direnişin yanında yer almalarıdır. Buradaki direniş, şeref ve namus direnişidir. İnsanlığı savunan bir direniştir.” “Hazırlıklarınız ne düzeyde?” sorusunu yönelttiğimiz Manî Egid, “Hem lojistik bakımından, hem de cephane bakımından hazırlıklarımız var. Bizler kısa süreli bir savaşa hazırlık yapmadık. Çok uzun süreli bir savaş için hazırlık yaptık. Yılları alacak bir savaş için hazırlığımızı yaptık” diye cevapladı. Ersin Çaksu/Efrîn-ANF

Çocuklara ‘TSK’ bombası

 

CEC3FC52-13C0-4CB2-B232-71BFF5B42B8D

TSK-ÖSO/El Kaide güçleri QSD karşısında tutunamayınca sivilleri hedef alıyor. Şimdiye kadar çoğu çocuk ve kadın 150’yi aşkın sivil katledilirken, dün de siviller ve yerleşim alanları hedef alındı. TSK’nin Hesiyê (Mîrkan) köyüne yönelik havan ve obüs toplarıyla gerçekleştirdiği saldırıda, Lewend Mustefa Ednan isimli 2 yaşındaki çocuk yaralandı. Tedavi altına alınan Lewend’in sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi. Mezarlıklarla da saldırı Türk ordusu Efrîn’e yönelik saldırılarında mezarlıkları da hedef alıyor. Şehit Seydo mezarlığı, uçaklarla, tanklarla bombalandı. Hiçbir dinde yer, olmayan saldırıda mezarlıkta hasar oluştu. TSK ayrıca, Raco bölgesinde onlarca köyün ekmek ihtiyacını karşılayan fırını hedef alarak, yaktı. Raco bölgesindeki onlarca köyün ekmek ihtiyacını karşılayan fırının hizmet veremeyecek duruma gelmesiyle bölgedeki onlarca köy ekmeksiz kaldı. Bölgedeki sivillere hizmet kuruluşlarını hedef alanTSK, iki gün önce de su arıtma tesisini hedef almıştı.

BM’ye Kürdistanî mektup

 

Onlarca Kürt, Asuri-Süryani ve Türkiyeli parti ve oluşum tarafından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ve AB, ABD ve dünyanın önde gelen ülkelerine gönderilen bir mektupla, Efrîn’de katliam ve soykırımları önlemek amacıyla acilen harekete geçilmesi çağrısı yapıldı. Erdoğan’ın Kürtlere özel kiniyle bu saldırıyı düzenlediği ve El Kaide, DAİŞ unsurlarını kullandığı belirtilen mektupta, “Türkiye’nin Efrin’e karşı saldırısı şimdiye kadar 154 sivilin yaşamına mal olurken, bunlar içerisinde çok sayıda kadın ve çocuk var. Savaşta yıkılmış Suriye içerisinde istikrarlı bir bölge olan Efrin şimdi bir NATO ordusunca hedef alınırken, hava saldırılarında evler yıkılmış; tıbbi malzemeler de azalmış durumda. Savaş hukuku ağır bir biçimde çiğniniyor. Uluslararası barış ve güvenliği tehditlere karşı korumak uluslararası ve ulusal kurumlar ile Birleşmiş Milletler’e düşmektedir” denildi. Mektuba aralarında KNK, YNK, PYD, Goran Hareketi, PİK, KCD-E, TJKE, PJAK’ın da olduğu onlarca kurım ve parti imza attı.

ANHA