Rusya’nın, Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinden yetkililer, El Nusra militanları ile kendilerini ‘yardım örgütü’ olarak tanımlayan Beyaz Miğferler’in, İdlib’de, suçunu Suriye hükümetinin üzerine atacakları, kimyasal silah içeren bir provokasyon hazırlığında olduğunu açıkladı.

 

esed-idlib-d55df

Teletex News24 – Sputnik’in aktardığına göre; Rusya’nın Suriye’de yer alan uzlaştırma merkezinin yetkilileri, İdlib yerlisi bir şahsıntan El Nusra (yeni ismiyle Fetih el Şam) ve Beyaz Miğferler’in, kimyasal silah kullanımı içeren bir provokasyon hazırladıklarını öğrendikleri bir telefon ihbarı aldıklarını belirtti.

‘SAHTE GÖRÜNTÜLER ÇEKİLDİ’

İhbarda bulunan bir İdlibli’nin anlattığına göre El Nusra militanları üç araç ile İdlib’deki Serakib yerleşim yerine 20’den fazla klor gazı konteynırı ve gaz maskesi ile ilk yardım malzemeleri getirdi.

Söz konusu kişinin ifadelerinin aktarıldığı uzlaşma merkezi açıklamasına göre, burada, Beyaz Miğfer üyelerinin kimyasal saldırıdan etkilenen insanlara ilk yardım uyguladığı izlenimi veren sahte görüntüler çekildi.

Ayrıca, ‘provayı’ andıran bu sahnelerin, üzerinde Batılı bir televizyon kanalının logosunun bulunduğu mikrofonlar tutan muhabirler tarafından kameraya çekildiği belirtildi.