Rus dışişleri Bakanı Lavrov, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders’le görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

 

2e69d-rusya-disisleri-bakani-lavrov-kurtler-olmadan-cenevre-de-basari-imkansiz

Teletex News24 – Lavrov, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders’le görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.  Basın toplantısında konuşan Lavrov şunları söyledi:

ABD’li partnerlerimizden Suriye’de ne kadar kalacakları konusunda farklı açıklamalar duyuyoruz. Suriye’de yalnızca askeri görevleri sona erene kadar değil, ülkede herkes için kabul edilebilir bir güç değişikliği ile noktalanacak istikrarlı bir siyasi süreç sağlanana kadar kalmaları gerektiğini söylüyorlar.

Bu da ABD açısından rejim değişikliği demek. Genel anlamda Washington’ın Suriye’de uzun süre, hatta sonsuza kadar kalmak istediğinden şüpheleniyoruz ifadesini kullandi.

ABD’nin Suriye’de tek taraflı, tehlikeli adımlar atarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü riske attığını ifade eden Lavrov, ABD’nin adımları daha çok Suriye topraklarının büyük bölümünde, Fırat Nehri’nin doğu yakasından Irak sınırına kadar bir bölümde, devlet benzeri bir yapı oluşturma doğrultusunda görülüyor dedi.