Duruşmasının ikinci gününde savunmasını sürdüren Selahattin Demirtaş, “Çözüm sürecinde arabulucu olanlar ilk günah keçisi olur. Bu davanın bir yönü de budur” dedi.
Demirtaş’ın savunmasında ikinci gün: Çözüm sürecinin gunah kecisi olduk.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ikinci duruşması 2’nci gününde devam ediyor. Duruşmaya 50’yi aşkın avukat katılırken, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de davayı izliyor. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda devam eden yargılamada Demirtaş, duruşmaya getirilen izleyici ve gazeteci sınırlamasını eleştirdi, davanın kamuoyundan gizlenmeye çalıştırıldığını söyledi.

‘İKTİDAR YARGILAMAYI HALKTAN GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR’
Demirtaş, “Dava basın üzerinden hazırlanıyor. Basına bu kadar güveniliyorsa, keşke duruşma canlı yayınlansa. Beni suçlamaya gelince son derece aleni, duruşmaya gelince çok sayıda tedbir alınıyor. Kamudan halktan uzaklaştırılmaya çalışılan bir dava süreci. İktidar yargılamayı kamuoyundan gizlemeye çalışıyor” dedi.

’50 KİŞİLİK KOLTUK AYRILMIŞ’
Duruşmayla ilgili katılım eleştirisini sürdüren Demirtaş’a mahkeme başkanı, “İsteyen herkes izleyebiliyor” dedi. Demirtaş, bu sözlere “İsteyen izleyebilse 500 bin kişi izler” yanıtı verdi. Mahkeme başkanı “Gelen herkesi alıyoruz” diye tekrar etti. Demirtaş, “İsteyen herkes gelemiyor. İsteyen gelse sonuçta 50 kişilik koltuk ayrılmış durumda” dedi.

HANGİ YARGIYA GÜVENMİYORLARDI?
Demirtaş, şöyle konuştu: “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı oğlunu, 17-25 Aralık’ta ifade vermeye göndermedi. Erdoğan ile Gül ayrı ayrı ‘Hakan Fidan’ı ifadeye ben göndermedim’ dediler. Hangi yargıya güvenmiyorlardı, bizi göndermek istedikleri yargıya. Benim için ‘O şahıs teröristtir’ diyor. Atatürk’e hakaretten tutuklanan biri için ‘Olay yargı sürecine girdiği için kendimi yargı yerine koyarak değerlendirmem doğru olmaz’ diyor. Kavurmacı ile ilgili ‘Bu konu yargıyla alakalı. Bir şey diyemem’ diyor.”

BUNU ANCAK SİYASİ İRADE KOORDİNE EDEBİLİR
Demirtaş, gözaltına alındıkları sürece dair değerlendirmelerde bulundu. 4 Kasım 2016 tarihinde, 6 savcının talimatıyla eş zamanlı çok sayıda milletvekilinin evinin basılması için, “Bu ancak siyasi iradenin koordine edebileceği bir şey” dedi.

Gözaltına alındıkları sürece dair değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, gözaltına alındıkları gün Diyarbakır havalimanında bir uçağın cezaevine götürmek için beklediğini söyledi. Gözaltı devam ederken Silivri ve Kandıra cezaevlerinde yerlerin hazırlandığını söyleyen Demirtaş, kendisiyle ilgili belgenin üzerinde Kandıra Cezaevi yazdığını, gözünün önünde bunun üzerinin çizilerek Edirne Cezaevi yazıldığını anlattı.

‘ÇÖZÜM SÜRECİNİN GÜNAH KEÇİSİ OLDUK’
Çözüm sürecinin başarısı için birçok şey yaptıklarının altını çizen Demirtaş, şöyle devam etti: “‘Bir gün çözüm süreci başarıyla sonuçlanacaksa madalyayı biri takacak. Başarısız olursa hesabını bizden soracaklar’ dedik. Çözüm sürecinde arabulucu olanlar ilk günah keçisi olur. Bu davanın bir yönü de budur. ‘Çözüm sürecinin başarısızlığının sorumlusu HDP ve Eş Başkanı Demirtaş’ algısı oluşturularak birçok fezleke böyle oluşturulmuştur.”

‘YARGININ, BİZİ GECE YARISI EVLERİ BASIP ALACAK KADAR ACELESİ VAR’
Yargılamanın sürdüğü en uzak cezaevi neredeyse oraya götürüldüklerini vurgulayan Demirtaş, “Bizi gece yarısı evleri basıp alacak kadar yargının acelesi varsa, bir gün önce Meclis çıkışında alabilirlerdi ama yapmadı. O kadar acelesi var ki evi basıp alıyor. 1 gece nezarette tutuyor sonra savunma almak istiyor. Bir an önce huzura getirmek istiyor. Ama aynı yargı bin 150 km ötedeki cezaevine götüren işleme sessiz kalıyor. Edirne Cezaevi’nde tutulurken bütün görüşmelerimiz hiçbir gerekçe göstermeden kayıt altına alındı” dedi.