Kobanê’de binlerce kişi 15 Şubat komplosunu protesto etti

Teletex News24 – Kobanê, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye getirildiği gün olan 15 Şubat, Kobanê’de binlerce kişi tarafından protesto edildi.

TEV-DEM öncülüğünde gerçekleştirilen eylem Kadın Özgürlük Meydanı’ndan başladı. Sabah saatlerinde biraya gelen binlerce kişi, 15 Şubat ile AKP\Saray rejiminin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti.

PYD, YPG-YPJ, Şehit Aileleri Kurumu, SYPG, Kongre-Star, MLKP-KKÖ ve Kobanê Kantonu’ndaki tüm kurumların katıldığı yürüyüşte “Yaşasın Başkan Öcalan”, “Yaşasın Efrin direnişimiz” sloganları atıldı. Çok sayıda pankartın taşındığı yürüyüş Şehit Agit Meydanı’nda sona erdi.

Buradaki etkinlik saygı duruşuyla başladı. TEV-DEM yönetimi adına konuşan Aldar Xelil, 15 Şubat komplosunu kınadı. Xelil, “Efrîn üzerine yönelik gerçekleştirilen bu işgal saldırıları önderliğimiz üzerindeki komplonun devamıdır. Bizler hiçbir saldırıya boyun eğmedik, Avestaların direniş ruhuyla direniyoruz” diye belirtti. Tarih boyunca egemenler arasındaki her sorunda Kürtlerin kurban seçildiğini ifade eden Xelil, “Bugün de Suriye sorununu Kürtlere saldırarak ‘çözmek’ istiyorlar.

Efrîn’e yönelik saldırı sadece bir devletin saldırısı değildir, yine uluslararası ittifakın sonucudur. Bu saldırılar Demokratik Suriye projemize yöneliktir” dedi.

Aldar Xelil konuşmasını “Önder Apo’nun özgürlüğü halkların özgürlüğüdür” diyerek tamamladı. Kongre-Star adına yapılan konuşmanın ardından eylem sona erdi.