ABD askerleri, olası bir Rus veya Kore savaşı için hazırlanıyor.

ABD Deniz Piyade Birlikleri’nin olağanüstü hava koşullarında Rusya ve Kuzey Kore ile varsayımsal bir çatışmaya hazırlık yaptıkları belirtildi.

Son bir yılda 600 deniz piyadesi Norveç’te özel eğitimden geçerken, askerlere tüm eğitim detayları öğretilmeye çalışıldı. Piyadelerin soğukta tutukluk yapan silahlarla, askeri araçlarla ve iletişim aygıtlarıyla baş etmeyi, ayrıca donmamak için içecekleri suyu nasıl ısıtacaklarını, nasıl giyineceklerini ve besleneceklerini öğrendikleri kaydedildi.

KORE SAVAŞINDAN DERS ALINDI

Defense News sitesinde yer alan habere göre, deniz piyadeleri en son 70 yıl önce Kore Savaşı sırasında ağır hava koşullarında savaşmak zorunda kaldıkları, soğuklara uyum sağlayamayan yaklaşık 7 bin askerin öldüğü, şimdiyse ABD’li askeri yetkililerin böyle bir durumun tekrar etmemesi amacıyla böyle bir önlem aldığı ifade edildi.

Deniz Piyadeleri Komutanı General Robert Moeller de, geçen yıl Norveç’teki askeri kampı ziyareti sırasında, ”Eğitim gören deniz piyadeleri her zaman, bu şartlarda ciddi bir çatışmanın onlardan şu ana kadar yaptıklarından çok daha fazlasını gerektireceğini hatırlamalı. Fiziki ve psikolojik durumları en iyi düzeyde olmalı ve ruhen de güçlü durumda olmalılar” şeklinde konuşmuştu.

SİYASİ ANLAM TAŞIYOR

Haberde aynı zamanda Amerikan askerlerinin bu çabalarının potansiyel düşmana karşı üstün olmaları için yetersiz olabileceği, zira deniz piyadelerinin tamamının sert kış koşullarında çarpışmak için eğitim göremediği ve Norveç’teki eğitimin bu açıdan siyasi anlam taşıdığı belirtildi