Mahfuz YILDIZ

Financial Times, AKP ile MHP arasındaki seçim ittifakını yazdı. Gazete, haberinde ittifakın temelinin AKP’nin anket, Bahçeli’nin de baraj kaygısı olduğunu belirtti.
Ayyuka çıktı: Erdoğan için moral bozucu anket sonuçları.

AKP ve MHP’nin yaptığı seçim ittifakı konuşulmaya devam ediliyor. İngiliz Financial Times’da ittifakla ilgili bir yazı yayımlandı.

Financial Times, “Zayıf anketler Erdoğan’ı milliyetçilerle ittifaka itti” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağcı eski karşıtlarını seçim adına kucaklamasının AB ve ABD’yle ilişkilere zarar verme riski taşıdığını” söyledi.

BBC Türkçe’nin aktardığı Laura Pitel imzalı haberde, “Türkiye’nin ultra milliyetçi partisinin lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın en sert karşıtlarından biriydi” denildi ve Devlet Bahçeli’nin üç yıl önce cumhurbaşkanının yetkilerini arttırma hamlesi için”Demokrasinin idam fermanıdır. Tek adam diktatörlüğünün beraatıdır. Hırsızlık ve yolsuzluk ruhsatıdır” dediğini hatırlatıldı.

Gazete, şimdiyse “seçim matematiğinin zorlu gerçeklerinin eski düşmanları beklenmedik bir kucaklaşmaya zorladığını” söyledi. Financial Times, “Hükümetin, Bahçeli’nin MHP’si ve Erdoğan’ın AKP’si arasında gelecek yılki seçimler öncesinde her iki grubun düşen desteğine yardımcı olacak resmi bir seçim ittifakının yolunu açtığını” belirtti.

‘MORAL BOZUCU ANKET SONUÇLARIYLA ERDOGAN’IN NASIL SARSILDI….
Financial Times’daki haber şöyle devam etti:

“Bu ittifak, kendisini klasik sağcı Türk milliyetçiliğiyle ilişkilendiren ve MHP’nin duruşuna daha da yaklaşan Erdoğan’ın son yıllardaki siyaset değişikliğini gösteriyor. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı’nın moral bozucu anket sonuçlarıyla nasıl sarsıldığının altını çiziyor. Uzmanlar bunun, Türkiye’nin hem ülke içinde hem de ülke dışındaki siyasi görünümünü etkileyecek bir ittifak olduğunu söylüyor. Erdoğan, özellikle Kürt sorunu konusunda sert bir tutum takınan, idam cezasının kuvvetli destekçisi olan ve ABD, AB ve NATO konusunda derin şüpheleri olan bir partiye yakınlaşıyor.”

Son ittifak anketi: Erdoğan evdeki bulgurdan mı olacak?

‘KENDİSİNİ MHP’YE BAĞLIYOR’
Financial Times, MHP’nin baraj kaygıları açısından ittifaktan fayda sağlayacağını söyledi. Haberde görüşlerine yer verilen düşünce kuruluşu Edam’ın Başkanı Sinan Ülgen de “AKP şu anda en az 2019 seçimlerine dek kendisini MHP’ye bağlıyor ve bu siyasi manevra alanlarını daraltacak. İçeride demokratikleşmeye ve Kürt sorununa etkileri olacak. Dış politikada ise, ABD ve AB’yle ilişkilerle Suriye konusundaki gelişme alanını daraltacak” dedi.

Son seçim anketinden AKP’yi üzen sonuçlar: Çoğunluk kaybediliyor

‘AKP’NİN ANKETLER, MHP’NİN BARAJ KAYGISI’
Gazete, Erdoğan ve Bahçeli için ittifakın neden gerekli görüldüğünü ise şu satırlarla açıkladı:

“Erdoğan’ın seçim öncesi ittifak ihtiyacı AKP içinde 15 yıldan fazla süren iktidarın ardından, desteğin eridiği kaygılarından kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanının geçen yılki referandumda az farkla kazandığı zaferi takip ediyor. Erdoğan’ın evet kampanyası olağanüstü hal koşullarına, muhaliflerin hapse atılmasına ve medyanın susturulmasına karşın oyların sadece yüzde 51,4’ünü almıştı. Parlamentoya gönderilen yeni bir yasal düzenleme gerektiren ittifak AKP’ye Kasım 2019’daki parlamento seçimlerinde daha fazla oy alma imkânı sağlıyor. Erdoğan aynı zamanda aynı anda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adaylığına da Bahçeli’nin desteğini aldı. MHP içinse aksi takdirde kesinlikle bir seçim bozgunu olacak duruma karşı koruma sağlıyor. Anketler sürekli parlamentoya girmek için gereken yüzde 10’luk barajın altında kalacaklarını gösteriyor.”