Mitomanlar, bir çıkar elde etmek ya da ilgi çekmek için de yalan söyleyebiliyorlar. Bu hastalık kişilerin, bir makamı elde edebilmek için de yalan söylemekten kaçınmadıkları ve bu durumu hayatlarının rutini haline getirdikleri belirtiliyor.

Söylemiş oldukları yalanların ortaya çıkması durumunda, bundan herhangi bir suçluluk hissetmezler.

İlk başlarda kişilerin söyledikleri yalanlar kolay anlaşılmaz. Ancak yalanların tek tek ortaya çıkmasından sonra, çevresindekiler bu yalanlara inanmamaya başlar. Bu kişiler gerçek mutluluğu yakalayamadığından, iş ve arkadaş çevrelerini sürekli değiştirirler. Yalanlarını düzeltme amaçları olmaz. Kişilerde pişmanlık mekanizması işlemez.

16 yıldır ülkeyi yalanlarıyla yöneten Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan   “Mitomani” hastalığına yakalanmış olabilir.

Neden mi?

Yukarıda da kısaca belirttiğim gibi, başlangıçtan beri birlikte olduğu dava arkadaşları bir müddet sonra Erdoğan’ın bu tarz davranışlarını eleştirdiklerinden sonra AKP ve çevresinden suçlanarak hızla uzaklaştırılmıştı.

Sürekli etrafını yeniliyor…

Amacına ulaşmak için acımasızca davranmaktan ve yalan söylemekten hiç çekinmiyor…

Akşam ak dediğine, sabah kara diyebiliyor… Hiçbir şey olmamış gibi de milletin karşısına geçip başkalarını suçlayabiliyor.

Buradan sizlere yüzlerce örnek verebilirim…

Her ne kadar başıma gelecekleri tahmin etsem de birilerinin sayın cumhurbaşkanını ve doktorlarını bir an önce uyarması gerekiyor.

Çünkü bu gidişatın ülke ve milleti uçuruma sürükleyeceği kaygıları içerisindeyim…

Peki, Mitomani hastalığı nasıl tedavi edilir?

Psikologlar ve bu hastalığın uzmanları ne öneriyor?

“Bu kişiler kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediğinden, tedavi olmayı istemez. Bu nedenle kişilerin hastalığını genellikle yakınları ortaya çıkarır. Onları tedavi olması için ikna etmeye çalışırlar. Bunu yaparken yumuşak davranılmalı, kişi kırılmamalıdır. Tedavi sırasında psikiyatristler öncelikle hastayı tanımak ister, neden yalan söylediğini anlamak isterler. Konuşmalardan sonra güven ortamı oluştuğunda, hasta kişinin eksik duygu ve güveni yerine koyulur. Tedavinin iyi yapılması halinde, hastalığın yeniden tekrarlaması çok düşük bir olasılıktır. Tekrarlama durumunda ise hasta bunun daha kolay farkına varacak ve tedavi olmayı isteyecektir.” denilmekte…

Daha sağlıklı ve huzurlu bir ülke için bir an önce Sayın cumhurbaşkanının doktorları ve yakınları harekete geçmeli.