Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, ‘ateşkes’ kararına ilişkin yaptığı açıklamada, ‘terörle mücadele operasyonlarını kapsamadığını’ söyledi.

Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüştü.

Putin, yapılan görüşmede, Merkel ve Macron’a Birleşmiş Milletler kararıyla Suriye’de varılan ateşkes kararının ‘terörle mücadele operasyonlarını kapsamadığını’ belirtti. BM kararında, IŞİD ve El Kaide bağlantılı HTŞ’nin ateşkese dahil olmadığı söyleniyordu.

Görüşmede Doğu Guta’da yaşananlar ele alındı.

Suriye ordusu bugün Doğu Guta’da cihatçılara karşı operasyon başlatarak bazı noktaları geri almıştı.Rusya BM temsilcisi Her ne kadar Efrin’ide kapsiyor desede,Bu karar Efrin’ i kapsamiyor. Rusya’nin Turkiye ile yaptigi pazarlik Efrin sizidir seklindedir. Bu nedenlede simdiye kadar resmi Suriye Ordu gucu Efrin’e gelmedi veya gelemedi.

BEKİR BOZDAĞ: BM’NİN ‘ATEŞKES KARARI’ EFRİN OPERASYONUNU ETKİLEMEYECEK

Bekir Bozdağ, BMGK’nin Suriye’de ‘insani ateşkes’ kararına ilişkin, ”Türkiye’nin sürdürdüğü harekatı bu kararın etkilemesi söz konusu değildir” açıklamasını yaptı.

Yozgat Valiliğini ziyaret eden Bozdağ, BM’nin ‘ateşkes’ kararıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bozdağ’ın açıklamaları şu şekilde:

”Bu harekatın amacı, terör örgütleri, teröristler ve bunlara ait her türlü araç, gereç, mühimmat ve benzeri sığınakların imha edilmesi. Bölgenin terörden ve teröristlerden arındırılması. Bölgede yeniden huzur, barış, istikrar ve güven ortamının tesis edilerek, bölge halkının terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtarılması. Hem ülkemizin sınırlarının güvenliğinin sağlanması hem de sınır boyunda yaşayan vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanmasıdır.
Efrin operasyonları terör örgütlerine yönelik yapılıyor diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

”Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin almış olduğu karara baktığımız zaman bu karar, terör örgütleriyle mücadeleyi karar kapsamı dışında tutmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’nin sürdürdüğü harekatı bu kararın etkilemesi söz konusu değildir.
BMGK’da oy birliğiyle kabul edilen karar ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi, Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için bir ay ateşkes kararı alınmıştı”dedi