PYD’nin kırmızı bültenle aranan eski eş başkanı Salih Müslim’in Çekya’nın başkenti Prag’da gozaltına alındı. Türkiye’den yapılan açıklamada ise “Şimdilik hakkında geçici tutuklama kararı çaıkarıldı.” denildi.

‘GEÇİCİ TUTUKLAMA KARARI VAR’
Çekya İnterpol Birimi, Müslim’in 24 Şubat’ta Prag’da Türkiye’nin talebi ve ilettiği yakalama emirlerine istinaden, gözaltına alındığını Türk makamlarına bildirdi. Çekya makamları, Müslim’in çıkarılacağı mahkeme tutuklanıp tutuklanmayacağına karar verileceğini, bu kararın da Türk tarafına ivedilikle iletileceğini kaydetti. Aynı makamlar eski  PYD eşbaskani Muslim’in dünya ülkelerinde kabul gördüğünü ve herkes tarafından saygı duyulan bir şahsiyet olduğunu belirtirken, bazı formalitelerin yerine getirilmesi gerektiğini belirten yetkili, iade içi ise Türkiye’den gelecek belgeleri incelemek geretiğini ifade etti.
Türk Emniyet yetkilileri, Müslim’in iadesine yönelik idari işlemlerin başlatılabilmesi için Adalet Bakanlığı ile de irtibata geçtiklerini söylediler.

Salih Müslim hakkında geçici tutuklama kararı olduğu bildiriliyor. Turkiye Adalet Bakanlığı’nın, Müslim’in iadesi için belgeleri Çekya’ya göndereceği öğrenildi. Çekya yetkilisi, “Burda tuhaf bir durum da var, Sayın Muslim Turk vatandaşı da değil üstelik”. SALIH Muslim’in çıkarılacağı mahkemece serbest bırakılacağı hukukçularca söyleniliyor.

Salih Müslim’in Efrin konusunda temaslarda bulunmak için Avrupa’da olduğu biliniyordu, hatta Cumartesi günü Prag’daki Marriot Otel’de görüldüğü belirtilmisti.  Türk İçişleri Bakanlığı’nın terör suçlarından arananların yer aldığı kırmızı listeye 44, mavi listeye 26, yeşil listeye 34, turuncu listeye 37, gri listeye 89 yeni isim eklenmişti. 4 milyon TL ödüllü kırmızı listeye eklenen 44 kişi arasında Salih Müslim de yer almıştı.

OLAY NASIL OLMUŞTU?
PYD Eski Eşbaşkanı Salih Müslim, bir konferansa katılmak üzere Çekya’nın başkenti Prag’da bulunuyordu.

Müslim, bulunduğu otelde Türk istihbaratı tarafından izlenmiş ve resimleri Türk medyasında yayımlanmıştı. Bu gelişmeden sonra Çekya polisi, Müslim’in bulunduğu otelde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Ancak dün akşam saatlerinde otele gelen Çekya polisi, Türkiye’nin şikayeti üzerine kendisini gözaltına alacaklarını deklare etti.

Bu resim AA ajansı tarafından çekilmiş ve Türk büyükelçiliği tarafindan Çekya yetkililerine verilmiş.                                                                                   Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı tarafindan Çekya yetkililerine verildi.
AA TARAFINDAN GIZLI OLARAK ÇEKILDI