Çekya’nın başkenti Prag’da kaldığı otelde Türkiye’nin talebi üzerine pazar günü sabaha karşı gözaltına alınan eski PYD eş başkanı Salih Müslim çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
Çekya’daki mahkemeden Salih Müslim kararı

Turk Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Müslim’in 16-40 gün arası geçici gözaltı kararıyla cezaevine gönderilmesini beklediklerini ve bu aşamada iade işlemleri için gerekli dosyayı Çek yargı makamlarına sunacaklarını söylemişti. Kısa süren duruşma sonucunda mahkeme Salim Müslim’i serbest bıraktı.

PRAG BÜYÜKELÇİSİ’NDEN AÇIKLAMA
Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Müslim’in serbest bırakılması hakkında “Bu kararın temyizi yok. İkili ilişkilere olumsuz yansıyabilir. Müslim, Çekya’dan çıkabilir” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da önceki gün gözaltına alınan PYD’nin eski Eşbaşkanı Salih Müslim, bugün davanın görüleceği Prag Şehir Mahkemesi’ne getirildi. Müslim’in duruşması Türkiye saati ile 13.00’de başladı. Duruşma öncesi bina önünde polislerce geniş güvenlik önlemi alındı.

Buna rağmen Müslim’in gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla mahkeme binası önünde ve Avrupa ülkelerindeki konsolosluk binaları önünde eylemler yapıldı. Bu eylemlerde Müslim’in serbest bırakılması istendi.

Başlayan duruşmada ise, medya mensupları mahkeme salonuna alınmadı.

Türkiye, gözaltına alınması sonrası Müslim’in geçici olarak tutuklanmasını ve iade edilmesi talebiyle Çekya’ya dosya göndermişti.

Duruşmada Salih Müslim’in gözaltı süresinin uzatılabileceği veya serbest bırakılabileceği belirtiliyordu. Müslim’ün oturma iznine sahip olduğu Finlandiya’ya ve ya başka bir Avrupa ülkesine gönderilebileceği de iddia ediliyordu.

Mahkeme Turkiye’nin gerekçesini inandırıcı bulmadı ve Muslim’in saygın bir siyasetçi olduğunu belirterek Müslim serbest bıraktı.