Efrîn’e yönelik işgal harekatına komuta eden Korgeneral İsmail Metin Temel, yedi yıldır Suriye’de süren savaşa rağmen, Efrîn’den tek bir kurşun dahi sıkılmadığını ziyaretcilerine söylediği ortaya çıktı.

komutan

Teletext News24 – Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üst düzey personeli 16 Şubat’ta Efrîn’e yönelik işgal harekatinin yönetildiği Hatay’ı ziyaret ettiginde harekati komuta eden Ismail Metin Temel’in itirafları da bu ziyaret sırasında dile getirildi. Eski Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Ahmet Belada, bir internet sitesinde ziyaret sırasında yaşananları şöyle aktardı.

Belada “ikinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ziyaret sırasında Efrîn’e  operasyonuna ilişkin bilgi verdi. “Rahat olun iş bitecek” dediği belirtilen Temel’in Efrîn’i Beyrut’a benzettiğini, ifade etti

Efrîn’de “zengin Suriyelilerin yaşadığını” öne süren Temel’in şu söylemlerde bulunduğu belirti: “7 yıldır devam eden savaşa rağmen şimdiye kadar tek bir kurşun dahi sıkılmadı.”

Türk devleti başından bu yana Efrîn’i kendileri için bir tehdit olarak gördüklerini ve buradan Türkiye’ye saldırılar yapıldığını iddia ediyor. Şimdiye kadar bu suçlamalarını kanıtlayacak herhangi delil sunulmasa da, işgalin temel gerekçesi olarak “sınır tehdidi” öne sürülüyor.