Mahfuz YILDIZ

Yurt dışında “ihtiyaç dışı ve dil bilmeyen müşavir ordusu”na sahip olan Türkiye, bu alandaki liderliği kimseye kaptırmıyor. Şimdi de İçişleri Bakanlığı 71 ülkeye 100 müşavir göndermeye hazırlanıyor. Müşavirlerin maaşları 5-7 bin dolar arasında değişiyor.
Dilleri bile yok: 71 ülkeye 7 bin dolar maaşla müşavir gönderiyorlar!

 

İçişleri Bakanlığı, Cibuti’den Singapur’a, Zambia’dan Uganda’ya kadar 71 ülkeye 100 müşavir gönderecek. İçişleri müşavirlerine ayda 5-7 bin dolar maaş ödenecek. İtalya, Rusya gibi ülkelere üçer, ABD’ye ise altı müşavir birden atanacak.

Sözcü’de yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı’nca yurt dışına atanacak müşavirler, bakanlık mensupları, birinci sınıf emniyet müdürü ya da rütbesi binbaşı-tümgeneral arasındaki hiyerarşide yer alan jandarma ve sahil güvenlik personeli arasından belirlenecek. Müşavir gönderilecek yerler arasında Kenya, Zambia, Moritanya, Nijerya, Şili, Uganda, Sudan, Cibuti gibi ülkeler de bulunuyor. İçişleri müşavirleri sınır aşan suçlar konusunda çalışma yapacak, ilgili ülkenin içişleri ve emniyet teşkilatı ile ilişkide bulunacak.

AKP VEKİL ADAYI 12 BİN DOLAR MAAŞLA ATANDI
Türkiye dört kıtada 135 büyükelçilik, 86 başkonsolosluk, 13 daimi temsilcilik ve bir ticaret ofisi olmak üzere 235 dış temsilciliğinde her bakanlıktan müşavir ve ataşe ordusuna sahip. Çoğu ihtiyaç dışı ve yabancı dil bilmiyor. Nitekim AKP milletvekili adayı Hacı Mehmet Gani, Türkiye’nin Bern Büyükelçiliği’ne 12 bin dolar maaşla basın ataşesi olarak atanmıştı.

TEK ÖRNEK TÜRKİYE
TBMM’de geçmişte “Türkiye’nin yurt dışı teşkilatı konusunda” Meclis araştırması yapılmış ve hazırlanan raporda, “Türkiye, yurt dışında müşavirler ordusuna sahiptir. Büyük bölümü ihtiyaç dışıdır ve yabancı dil bilmemektedir. Aynı temsilcilikte Maliye, Hazine, Dış Ticaret ve DPT müşavirleri vardır. Dört müşavirin yan yana bulunduğu tek örnek Türk temsilcilikleridir” denilmişti.