Sputnik’e konuşan PYD Efrin Yöneticisi Hevin Kasso, Efrin’in birçok yerinde çatışmaların devam ettiğini, Raco kasabası çevresinde yoğun çatışmaların yaşandığını belirtti.

Kasso, TSK’nin 8 askerin hayatını kaybettiğini açıkladığı saldırıyla ilgili şunları söyledi:

”Dün YPG/ YPJ güçleri Bililka köyünde ÖSO ile Türk askerine tuzak kurdu. YPG savaşçıları köyden çekilmiş gibi yapıp Türk askerini ve ÖSO güçlerini köye çekti, onlara ağır silahlarla saldırıp kayıplar verdirdi. Dünkü saldırıda ÖSO ve Türk askeri çok kayıp verdi.”

PYD yöneticisi ”Çatışmalar şimdi Raco kasabası çevresinde yoğunlaşmış durumda. Raco kasabası Efrin merkeze 20 kilometre uzaklıktadır. Raco’ya yönelik yoğun top atışları yapılıyor. Türkiye’ye bağlı savaş uçakları Raco ve birçok yerde bombardıman yapıyor” dedi.

Türk savaş uçaklarının Şera kasabasına bağlı Çema köyünde bombardıman yapması sonucu Afrin’e destek için gelen, Suriye hükümetine bağlı milis güçlerinden oluşan Halk Güçlerinin 12 savaşçının hayatını kaybettiğini belirten Kasso, ”Çatışmalardan dolayı köylerden Afrin merkeze yoğun bir göç var. Özellikle sınır köylerinden göç var. Ancak köylerde YPG ve YPJ savaşçıları direnmek için, savaşmak için köylerde kalıyor. Ben kendim de köyden Afrin merkeze göç ettim. Sadece Raco değil Şera, Bilbile ve Cinderes bölgesinden Efrin merkeze yoğun bir göç var. Siviller çok zor durumda.” dedi.

PYD yöneticisi, Türk savaş uçaklarının bombardımanından, tank ve top ateşinden sivillerin olduğu bölgelerin de etkilendiğini ve can kayıplarının meydana geldiğini belirtti