BM Suriye Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis yaptığı açıklama ile Suriye genelindeki savaşın taraflarına Güvenlik Konseyi’nin aldığı 30 günlük ateşkes kararına uyma çağrısı yaptı.
Geçtiğimiz günlerde Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye dönük aldığı 30 günlük ateşkes kararına ilişkin BM Suriye Bölgesel İnsani Yarım Koordinatörü Panos Moumtzis’den yazılı açıklama geldi. BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hala ateşkesin hayata geçirilmemesini eleştiren Moumtzis, “Suriye genelinde milyonlarca sivilin güvenliği ve korunması konusunda endişelerimiz devam ediyor” dedi.

‘EFRİN’DE SİVİL ÖLÜMLERİNE DÖNÜK RAPORLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR’

Doğu Guta ve İdlib’te yaşanan insani krizin kesintisiz olarak devam ettiğini söyleyen Moumtzis, yaşanan çatışmalardan kaynaklı sivillerin hayatını kaybettiğine vurgu yapıldı.

“Efrin’den sivil ölümler ve yaralanmalara hakkında rahatsız edici raporlar almaya devam ediyoruz” diyen Moumtzis, saldırılardan kaynaklı on binlerce sivilin yerini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

BM ve Suriye insani yardım ortaklarının çatışma bölgelerindeki sivillere yardım etme için çalıştığını ifade eden Moumtzis, devamla: “Savaş ve çatışmalar devam ettikçe insani yardım çalışmalarına devam edemiyoruz” dedi.

‘SURİYE GENELİNDE BM’NİN ATEŞKES KARARINA UYULMALI’

Sivillere insani yardım ulaştırılması için Suriye genelindeki savaşın tüm taraflarına BM Güvenlik Konseyi’nin 30 günlük ateşkes kararına uyma çağrısı yapan Moumtzis, tarafları uluslararası hukuka uyma noktasında uyardı. BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararın yok sayılmayacağının altını çizen Moumtzis, şöyle devam etti: “7 yılın ardından artık savaş ve çatışmalar durdurularak sivil ölümlere ve yaşanan insani krize son verilmeli. Bu noktada uluslararası güçlere ve kuruluşlara harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”