Kürdistanlılar ve dostları, İsviçre’nin Cenevre kentinde BM önündeki süresiz eyleminin 3. gününde BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği önüne taşıdı. Türk devletinin Efrîn’deki katliamlarına dikkat çeken eylemciler, “BM’nin görevi Efrîn’i boşaltmak değildir” diyerek BM’ye görev ve sorumluğunu hatırlatıyor.

Eylemciler, 3.günde BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad el Hüssein’i, Efrîn’de Türk devletinin yaptığı katliamlara karşı harekete geçmeye çağırdı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği karşısında bulunan alanı ‘Türkiye Kürtleri katlediyor, BM sessizliğini koruyor’, ‘Dün Kobanê bugün Efrîn’, ‘Dün DAİŞ bugün Türk devlet’, ‘Türkiye katlediyor, Avrupa, NATO ve BM sessiz’ pankartlarla ile donatan eylemciler, BM’yi harekete geçmeye çağırdı.

Sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘İşgalci Türk devleti’, ‘Türkiye katlediyor BM izliyor’, ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’ sloganlarının atıldığı eylemde, Erdoğan DAİŞ işbirliğini temsil eden döviz ve pankartlar taşındı.

 

Sessiz kalıp katliama ortak olmayın yeter!

Fransızca açıklamada Türk devletinin Efrîn’de gerçekleştirdikleri katliamlara değinildi. Açıklamada “BM’nin sessizliğini koruyarak Türk devletinin işgal girişimine hizmet ettiğine” vurgu yapıldı. BM’nin kuruluş amacına değinilen açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı 30 günlük ateşkes kararına rağmen Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarına devam ediyor. Buna karşı hem BM hem de uluslararası güçler sessizliğini koruyor. Bu güçlerde iyi biliyor ki ortaya koydukları tavırlarıyla doğrudan Efrîn’de yaşanan katliamın ortağı haline geldi. Biz artık bu katliama ortaklığına son verin. Çıkarlarınız gereği Kürt’ün katliamına sessiz kalmayın” denildi.

3 gündür BM önündeki eylemde olan Rojavalı analardan Zaide Hüssein, Mistezia Ali eylemdeki amaçlarını gazetemize anlattı.

Zaide Hüssein: Gerekirse ben de giderim

Eylemcilerden görüşüne başvurdğumuz Efrînli Zaide Hüssein, Türk devletini kınayarak konuşmasına başladı. Hüsseyin, “Bugün bizim topraklarımıza elimizden almaya çalışıyorlar ve dünya buna sessiz. Ben 65 yaşında bir anayım herkes iyi bilsin ki, biz kimseye topraklarımızı vermeyiz. Gerekirse ben de bu yaşıma rağmen gidip Efrîn’de silah alır savaşırım. Bizim çocuklarımız dünya için DAİŞ ile savaştı. Onlar için can verdi. Şimdi Türkiye bizim topraklarımıza giriyor hem BM hem de dünya sessiz. Bu zalimliği kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” dedi. şeklinde konuştu.

“Efrîn’de bir zeytin dalını bile Erdoğan’a vermeyiz” diyen Hüssein, şöyle devam etti: “Toprak Kürt’ün namusudur bunu herkes iyi bilir. Bizim topraklarımıza saldıranlar bugün bizim namusumuza ve onurumuza saldırıyor. Çocuklarımız bizim onurumuza saldıranların gözünü çıkarır bunu iyi bilsinler.”