Türkiye destekli cihatci gruplar ve TSK’nın Efrin’e yönelik başlattığı isgalin 50’nci gününde tüm şiddetiyle devam ederken SDG’nin güçlerini Suriye’nin bazı bölgelerinden çekerek  Efrin’e sevkettiği bildiriliyor.

SDG’ye bağlı Ceyş El-Suwar komutanlarından Xelef Mihemed, Afrin’in Deyre ez Zor’dan daha öncelikli olduğunu belirterek Efrin’i savunmanın kendileri için önemli olduğunu bu yüzden bölgeye güç kaydırmaya devam edeceklerini ve bu durumdan uluslararası koalisyonun sorumlu olduğunu söyledi.

Uluslararası koalisyonun Efrin’e çekilmelerine razı olup olmadığı kendileri için önemli olmadığını ifade eden Xelef Mihemed şöyle konuştu: “Bizim için uluslararası koalisyonun IŞİD’e karşı savaş cephelerinden güçlerimizi çekmemizi kabul edip etmemesi mühim değil. Bu çekilmeden ABD’nin öncülük ettiği IŞİD’e karşı koalisyon da sorumludur.

Efrin’in savunulması bizim için Deyre ez Zor’da IŞİD’e karşı savaştan önceliklidir. Eğer gerekirse buradaki güçlerimizden ikinci, üçüncü kısımları da Türk ordusunun saldırılarına karşılık vermek için Efrin’e çekeriz.”