Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her gün bombaladığı Efrin’de uçuşa yasak bölge kurulması yönünde Hollande’nin çağrı yapılacağı belirtiliyor.

Fransiz basini “Türkiye’nin birlikte hareket ettiği gruplar için de “Çoğu IŞİD’in düşen kalelerinden kaçan cihatçılardan oluşuyor” dedi.

Fransiz basini Kürd kaynaklarına dayanarak 240 sivilin Efrin’de hayatını kaybettiğini, bini aşkın yaralının olduğunu belirten Fransiz basini  François Hollande’ın neden bu meseleye dahil oldugunu ise, PYD Paris Temsilcisi Xalid İsa’nın bu soruya yanıtı şöyle: “Çünkü Kasım 2014’ten itibaren bize askeri ve diplomatik yardımdan bulunan ilk yabancı yönetici odur.”

PYD Paris Temsilcisi Xalid İsa, Cumartesi günü eski Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmüştü. İsa, Hollande’ın harekete geçmek gerektiğini anladığını belirterek, “Zira Erdoğan Kürtleri kovarak yelerine cihatçıları koymak istiyor. Böylece yeniden Fransa’yı vurmaya gelecek olan teröristleri eğitmeye devam edecek” dedi.

Elysee Sarayı Çağrıya Destek Vermeye Hazır!

Fransiz basini şunları yazdı: “François Hollande bu çağrısı ile IŞİD sorunu çözüldükten sonra Kürdlere biraz sırt dönen Fransa ve aynı zamanda ittifakı olan Amerikalıların yeniden angaje olmaları için bir sinyal yollamayı umuyor. Hollande’ın çevresine göre, burada söz konusu olan şu anki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yokluğunda yerini almak değil. Ama safların kımıldamasına yardım etmek, başkentleri seslerini yükseltmelerine ve Ankara’ya baskı yapmalarına ikna etmektir. Dosyayı bilen bir kişiye göre, Elysée Sarayı da Hollande’ın çağrısına destek vermeye, hatta yaymaya hazırdır.”