ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığı görevinden aldığı Rex Tillerson’la ilgili yaptığı ilk açıklamada, kararı tek başına alıdğını belirtirken, ”Tillerson ile İran dahil birçok konuda anlaşmazlık yaşadık” dedi ve ”bundan sonra daha mutlu olacak” ifadesini kullandı.
Tillerson’ı görevden alıp yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirmesinin ardından kameraların karşısına  geçen Trump, ”Rex’i severdim ama zihniyetlerimiz, düşünce biçimimiz gerçekten farklıydı” diyerek söze başladı ve bir gazeteciyle arasında şu diyalog yaşandı:
Gazeteci: Tillerson’ı size moron dediği için mi kovdunuz?
Trump: Ne?
Gazeteci: Tillerson’ı size moron dediği için mi kovdunuz?
Trump: Bir daha söyleyin.
Gazeteci: Neden şimdi?
Yaşanan bu diyalog sonrası açıklamalarına devam eden Trump, şunları söyledi:
”Kendisinin (Pompeo) aklına saygı duyuyorum. Beraber içinden geçtiğimiz sürece saygı duyuyorum. İyi bir ilişkimiz ve kimyamız var. İnsanlar niye anlaşırsa o yüzden. Ben daha ilk günden Mike Pompeo ile iyi anlaştım. Açıkçası Rex ile de anlaşıyorum. Rex’e iyi şeyler diliyorum. Artık daha mutlu olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar yaptığı hizmet için teşekkür ediyorum ama en baştan beri Mike ile çok iyi bir kimya yakaladık.”
Tillerson’ın, Ekim ayındaki kabine toplantıları sırasında yanındakilere Trump’tan ‘moron’ diye bahsettiği iddia edilmiş ve bu iddialar taraflarca doğrudan yalanlanmazken, Trump bakanıyla IQ testine girmeye hazır olduğundan söz etmişti.
O zamandan beri Tillerson’un idareten dışişleri koltuğunda oturduğu konuşuluyordu. Aralıkta konuşulan Tillerson’ın kovulacağı ve Pompeo’nun Dışişleri Bakanı atanacağı haberleri üzerine Trump ‘yine ateşli bir ‘yalan haber’ tweetini atmıştı.
‘İRAN’LA YAPILAN KORKUNÇ ANLAŞMADAN  MEMNUNDU’
Trump, bugün konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Aslında Tilerson ile oldukça iyi anlaşıyorduk ama bazı konularda anlaşmazlık yaşıyorduk. İran’la nükleer anlaşmaya bakın. Korkunç bir anlaşma olduğunu düşünüyorum, ama sanırım Tillerson sorun olmadığını düşünüyordu. Biz anlaşmayı bozmak ya da başka bir şeyler yapmak istedik, ama Tillerson bizden biraz daha farklı düşünüyordu” dedi.
‘BU KRİTİK SAVAŞTA POMPEO DOĞRU KİŞİ’
Pompeo’nun ise istihbarat toplama faaliyetlerini güçlendirerek, savunma ve saldırı kabiliyetlerini modernize ederek, dost ve müttefiklerle yakın ilişkiler kurarak hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların övgüsünü kazandığını söyleyen Trump, şöyle devam etti:
”Son 14 ayda onu çok iyi tanıdım. Bu kritik kavşakta onun bu iş için doğru kişi olduğundan eminim. Dünyada Amerika’nın itibarını yeniden tesis etmes, ittifaklarımızı güçlendirme, hasımlarımıza karşılık verme ve Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması programımızı devam ettirecek.”
İRAN VE KUZEY KORE İLİŞKİLERİ BOZDU
Trump ile Tillerson’ı farklı uçlara savuran iki temel konu İran ve Kuzey Kore oldu. Tillerson, İran’la nükleer
anlaşmanın devamından yana tavır koyarak Trump’ı karşısına aldı. Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’u ‘ateş ve gazap’ ile tehdit ederken Tillerson diplomasiyi işletme yönünde net tavır koydu.
Trump, Kuzey Kore liderini kastederek ‘Küçük Roket Adam ile müzakereyle vakit harcıyorsun’ tweetiyle Dışişleri Bakanı’nın hem kamuoyu hem de kendi kurumu içindeki karizmasını çizdi.
Arka arkaya gelen bu vakalar nedeniyle 2017’nin kasım aralık aylarından itibaren Washington’da Tillerson’ın gidici olduğu konuşulmaya başlandı.
TILLERSON TWITTER’DAN ÖĞRENDİ
Tillerson’ın görevden alındığını Twitter üzerinden öğrendiği ortaya çıktı. AFP’nin aktardığına göre, Tillerson ‘görevden alınma nedeni’ hakkında bilgi sahibi değil.
Tillerson’ın gidişi Ankara için de kötü haber. Trump yönetiminin Türkiye ile Suriye krizini çözmek için bizzat devreye giren ismi Tillerson olmuştu. Ankara’da şubat ayındaki AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeye tercümansız ve not alan kimse olmadan girerek kendi kurumu içinde tepki çekmişti.
Tillerson’ın Ankara’da verdiği mesajların ve başlattığı uzlaşma sürecinin ne ölçüde diğer kritik kurumlarla koordinasyon içinde başlatıldığı Washington’da en sık sorulan soruydu. Dahası Tillerson’dan 4 gün önce İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşen Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’in de gidici olduğu konuşuluyor.