Mahfuz YILDIZ-
Türkiye’nin Efrin’e yönelik işgalini değerlendiren Şahoz Hasan, Efrin işgalinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Şahoz Hasan, “Türkiye bu saldırıyla uluslararası hukuku çiğneyip bir başka ülkenin topraklarını işgal etmiş durumda. Yine aralarında kandın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu yüzlerce sivil bu saldırılar nedeniyle hayatını kaybetti. Hatta Kürdistan Kızılayı’na ait ambulansı da vurdular.

Efrin’de tarihi yerler yerle bir edildi, tarihi eserler yok edildi. Halkın içme suyu şebekesini hedef aldılar. Yasaklanmış silahlar kullandılar. Klor gazı kullanıldı. Efrin hastanesinde bu kanıtlandı. Bunlar Türkiye’nin işlediği savaş suçlarıdır” ifadelerini kullandı

Işgalin farklı amaçları olduğunu ifade eden Şahoz Hasan sözlerine şöyle devan etti:

“Birincisi, bu açıkça bir işgal girişimidir. İkincisi de, Efrin’nin demografik yapısını değiştirmek istiyorlar. Efrin halkını yerinden sürüp onların yerine El Kaide düşüncesine sahip IŞİD ve El Nusra gibi, kendilerine yardım eden ve onlarla bir olup Efrin’e saldıranları yerleştirmek istiyorlar.

Yine Efrin ve tüm Rojava’da özgür irade temelinde ortaya çıkan demokratik tecrübeyi yok etmek istiyorlar. Bunu da Kürd halkına karşı bir katliam politikasıyla sürdürmek istiyorlar.”

PYD Eşbaşkanı işgalin bir diğer amacının da Kerkük’ü içerdiğini belirterek “Türkiye’nin en üst düzey yetkilileri, hergün basından bunu ifade ediyor. Bu bir plandır ve Efrin’den Kerkük’e kadar işgal etmek istiyorlar” diye konuştu.

“Efrin’de süren direniş sadece Kürdlerin değil Suriye ve Ortadoğu’daki tüm demokratik güçlerin direnişidir” diyen Şahoz Hasan, Rusya ve bazı güçlerin Türkiye’nin işgaline yeşil ışık yaktığını dile getirdi