Tayyiq-Erdogan-Turkey-economy-lira-dollar-change-convert-740416.jpgHüseyin Çatal-Teletext News24

Erdoğan konuştukca Türk lirası dolar ve avro karşısında değer kaybediyor. Londra
Bloomberg Televizyonu na verdiği mülakatta başkanlığı alacağını söyleyen Erdoğan, Merkez Bankası’nın para politikasına müdahale edeceğini acıkladı. Yürütmenin başı olarak halka hesap vermek zorunda olduğunu, bu nedenlede Merkez Bankası’nın para politikası kararlarına müdahale edeceğini açıkladı.

Merkez Bankası’nın kendisinin açıklamalarına riayet etmediğini söyleyen Erdoğan, başkan seçildikten sonra başkanın uyarılarını dikkate almak zorundadır dedi.
Merkez Bankası Lira’nın değer kaybının önüne geçmek ve enflasyonu önlemek için kısa bir süre önce faizleri yükseltmişti. Erdoğan´ın Londra’daki açıklamalarının hemen ardından Lira Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmeye basladi. Bir Euro 5.24, Dolar 4.39 yükseldi.

Devlet borç senetleri % 14.29 faiz ile piyasada işlem görüyor. Yüksek faiz oranı yeni kredi ve paraya ihtiyac duyan devletinde daha yüksek faiz ile borç para alması demektir. Türkiye yüksek faizler ile borçlana biliyor. Bu yüzden yeni para bulmakta zorlanıyor.
Türkiye ayrıca dış ticaret açığını bir türlü kapatamıyor. Ihracat hacmi ithalat hacminin altında. Zayıf Lira ithal malları fiyatının yükselmesine neden oluyor.

Uzmanlar bu durumda enflasyonu düşürmek için büyüme oranın yavaşlaması pahasına faizlerin yükseltilmesinden yanadırlar. Doping yapılarak, para piyasaya pompalayarak büyümeyi belli ölçülerde tutup, talebin üzerinde üretimde bulunmak risklidir, ekonominin tumden çökmesine neden olabilir.
Erdoğan balon büyüme pahasına ülkeyi ekonomik iflasa götürmekte kararli gorunuyor.