32744748_2482822225076861_5464539392381026304_n.jpgMesud Barzani ile ABD Başkanı Donald Turmp’ın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak’ta kurulacak hükümette Kürtlerin rolünün elzem olduğunu vurguladı.

Barzani’nin resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, Brett McGurk ve beraberindeki heyet, bugün Hewler(Erbil)’in Selahaddin (Pirmam) ilçesinde kabul edildi.

Görüşmede McGurk, Irak genel seçimlerinde elde edilen başarıdan dolayı Başkan Barzani’yi, Kürdistan Demokrat Partisi’ni (PDK) ve Kürdistan halkını tebrik etti.

McGurk, Barzani’nin Kürdistan, Irak ve bölgedeki önemli ve tarihi rolüne vurgu yaparak ülkesinin siyasetinin, Erbil’in Irak’ın ortak sorunlarında güçlü ve etkili olması yönünde olduğunu kaydetti.

Brett McGurk ayrıca, ABD ile Kürdistan arasındaki ilişkilerin her alanda sürmesi ve geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Irak’taki siyasi süreç ve seçim sonuçlarının da değerlendirildiği görüşmede, Kürdistan’ın istikrardaki rolü üzerinde duruldu. Kurulacak olan yeni Irak hükümetiyle ilgili ihtimallerin de ele alındığı görüşmede, Kürdistan’ın katılımının olmadığı bir hükümetin kurulması ile istikrarın sağlanmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Irak’taki seçimlerden 4’üncü, Kürdistan’da ise 1’inci parti olarak çıkan KDP’nin kurulacak hükümetteki rolünün önemli olduğu bütün taraflarca vurgulanıyor.

Dün ve bugün, Sadr Hareketi ve Sayrun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr, Fetih Koalisyonu Başkanı Hadi Amiri, Hikme Hareketi lideri Ammar Hekim, Nesr Hareketi lideri ve Irak Başbakan Haydar Abadi ile Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Barzani’yle telefonda, seçim sonuçlarını görüştükleri bildirildi.